top of page
Search
  • vinetabeerzina

Kā izvēlēties profesionālu kouču un neiekrist lamatās?Vārdi “koučs” un “koučings” mūsdienās ir dzirdami ik uz soļa – uztura koučs, sporta koučs, dzīves koučs un citi. Vēlos pastāstīt par četriem vienkāršiem padomiem, kam pievērst uzmanību, izvēloties sev profesionālu kouču jeb personības izaugsmes treneri. Kā arī pastāstīšu par sarkanajiem karogiem jeb kā neiekrist lamatās, izvēloties sev personīgās izaugsmes treneri.


Kas ir koučings?


Pirmkārt, koučings tā ir metode jeb tehnika. “Koučings – tā ir cilvēka potenciāla atraisīšana, lai maksimāli paaugstinātu viņa personiskos sasniegumus. Koučings nevis māca, bet palīdz mācīties.” – Šo skaidrojumu pirms vairākiem gadiem es izlasīju Džona Vitmora grāmatā “Koučings sasniegumiem”. Arī koučinga definīcija mainās un iet laikam līdzi. ICF (International Coaching Federation) definē koučingu kā partnerību ar klientiem pārdomās rosinošā un radoša procesā, kas viņus iedvesmo maksimizēt savu personīgo un profesionālo potenciālu.


Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties kouču?


Pirms mēneša Ilze Medne (HR Podcast autore un profesionāls koučs) veica aptauju LinkedIn portālā, kur jautāja “Pēc kādiem kritērijiem Tu izvēlēsies kouču savai izaugsmei?”. Pārsteidzoši bija, ka lielākā daļa jeb 36% neizvēlētos kouču. Iespējams viņi izvēlētos terapeitu, konsultantu vai kādu citu speciālistu. 33% pievērstu uzmanību citu (klientu) atsauksmēm, 26% izvēlētos pēc sertifikāta, skolas un pieredzes un tikai 5% pievērstu uzmanību vai koučs ir International Coaching Federation (ICF) biedrs. Šajā aptaujā piedalījās 254 cilvēki.


Pievērs uzmanību kouča izglītībai un sertifikātiem


Nesen izveidoju aptauju LinkedIn portālā, kur jautāju: “Vai Tev ir svarīga profesionāļa (kouča, terapeita, karjeras konsultanta) izglītība pie kura Tu dotos?” Lielākā daļa jeb 61% atbildēja, ka ir svarīga izglītība, taču par to nejautā. Iespējams cilvēki atrod informāciju internetā par konkrēto speciālistu. 22% atbildēja, ka tas ir svarīgi un jautā. Tikai 9% tas nav svarīgi un 8% nebija par šo aizdomājušies. Kopumā atbildēja 215 cilvēki uz šo jautājumu. Manuprāt, izglītība ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā izvēloties personīgās izaugsmes treneri. Kur koučs ir ieguvis izglītību? Vai viņam ir sertifikāts? Var vadīties arī pēc 3 burtu salikumiem, kuri ir profesionāliem, sertificētiem ICF koučiem – ACC, PCC un MCC.


Noskaidro kouča pieredzi


Nemazāk ir svarīga pieredze. Iespējams personības izaugsmes trenerim ir sava privātprakse vai tas strādā kādā organizācijā. Noteikti noskaidro – Cik koučam ir apmierinātu klientu, cik viņam ir prakses stundas? Cik gadus šis speciālists jau praktizē? Informāciju par personības izaugsmes trenera pieredzi var atrast LinkedIn portālā, apskatoties konkrētā speciālista profilu. Parasti kouči veic koučinga stundu uzskaiti un viņš varēs pateikt cik viņam ir prakses stundas ar klientiem.


Atrodi un izlasi atsauksmes


Par kouča spējām daudz ko var pastāstīt atsauksmes. Pozitīvas klientu atsauksmes ir rādītājs, ka viņš ir pieprasīts, pēc viņa koučinga sesijām ir reāli rezultāti un koučs ir profesionālis. Meklējiet atsauksmes personības izaugsmes trenera mājas lapā, sociālajos tīklos vai jautājiet individuāli. Ja personības izaugsmes treneris nevar uzrādīt atsauksmes, tas varētu būt sarkanais karogs. Iesaku arī izlasīt atsauksmes un saprast vai jums būs pa ceļam ar šo speciālistu.


Klausi ne vien prātam, bet arī sirdij un intuīcijai


Pirms uzsākt sadarbību ar kouču, kas parasti ir ilgtermiņa (sākot no trīs tikšanās reizēm), iesaku ar kouču vai pat vairākiem iepazīties. Vēlams klātienē vai video zvanā. Šajā sarunā pajautā par izglītību, pieredzi, atsauksmēm un metodēm, kuras izmanto personības izaugsmes treneris. Klausi savām sajūtām, intuīcijai un sirdij, vai vēlies sadarboties ar šo konkrēto personības izaugsmes treneri. Pajautā sev: “Vai Tev ir vēlme uzticēties un atklāties, vai koučs izraisa “personīgās simpātijas”?”


Sarkanie karogi, kam pievērst uzmanību


Lai neiekristu lamatās, iesaku pievērst uzmanību dažiem sarkanajiem karogiem, izvēloties kouču: viņš neatklāj, kurš viņš ir mācījies, nejautā ko vēlas klients, bet visu nosaka klienta vietā, sniedz neprasītus padomus, nevar uzrādīt atsauksmes, nepaskaidro atšķirības starp koučingu, terapiju, konsultācijām un koučs neievēro konfidencialitāti. Ja esi pamanījis vienu vai vairākus sarkanos karogus, labāk izvēlies citu profesionāli.

Ar personības izaugsmes trenera palīdzību klients plašāk apzināsies savu potenciālu, ieraudzīs ierobežojošās pārliecības, apzināsies sev pieejamos un nepieciešamos resursus. Ceru, ka šie padomi palīdzēs izvēlēties sev atbilstošu kouču, kuram ir vēlme uzticēties un atklāties. Lai izdodas atrast savu kouču!

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page