top of page
Search
  • vinetabeerzina

Kas notiek ar sievietes karjeru pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?


Savietēm izmaiņas karjerā bieži vien notiek tieši bērna kopšanas atvaļinājuma laikā. Ir laiks apdomāt, ko viņa vēlas, kas ir viņas stiprās puses, intereses, kas ir pieprasīts darba tirgū un vai vispār viņai patīk līdzšinējais darbs. Viņām piezogas tādi jautājumi kā “Kas es esmu? Kas ir mana identitāte? Kas man ir svarīgi? Kas ir mans vērtības?”. Esmu apkopojusi populārākās problēmas jeb jautājumus ar ko sievietes saskaras pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (turpmāk BKA). Visi šie piemēri ir no reālās dzīves, jo ikdienā satieku daudz sievietes, kurām rūp sava karjera. Esmu karjeras koučs un vēlos pastāstīt par ko sievietes uztraucas un kāpēc viņas vēlas kaut ko mainīt savā karjerā pēc BKA.Ticība sev


Strādājot ar klientēm, esmu pamanījusi, ka sievietēm pēc BKA mēdz nokristies pašvērtējums, ticība savām spējām un profesionālajām kompetencēm. Iemesli tam ir pārliecība, ka pavadītais laiks mājās ar mazu bērnu ir mazvērtīgs. Iespējams šajā laikā nebija iespējas vai vēlmes mācīties, pilnveidot savas profesionālās kompetences, apgūt ko jaunu vai sekot nozares vai profesijas aktualitātēm. Bieži vien sievietes domā, ka citi ir gudrāki, vairāk sasnieguši, daudz mācījušies, kamēr pati nav strādājusi iespējams jau vairākus gadus, jo pavadīja laiku kopā ar bērnu vai bērniem. Citām sievietēm piezogas bailes un šaubas kā apvienos mammas lomu kopā ar darbu, ar bērnudārzu un bērnu slimošanu. Ko padomās darba devējs un tiešais vadītājs. Piezogas arī bailes, ka sievieti var atlaist vai pazemināt amatā. Es vēlos atgādināt, ka laiks, ko pavadīji mājās kopā ar bērnu sievieti nepadara par sliktāku darbinieci. Iesaku meklēt iekšējo spēku un ticību sev. Ja nepieciešams, nekautrējies meklēt atbalstu pie partnera, draudzenes, terapeita vai kouča.


Izmaiņas karjerā


Sievietes, kuras vēršas pie manis pēc BKA, lielākā daļa vēlas pārkvalificēties un kaut ko mainīt savā karjerā. Tagad populāra ir testēšana, programmēšana, projektu vadība un grafiskais dizains. BKA ir lielisks laiks, lai izkāptu no vāveres riteņa un padomātu par to vai līdzšinējais darbs vispār patīk, vai tas sniedz gandarījumu. Daļa sieviešu jau BKA laikā apgūst kursus vai iestājas augstskolā, lai laikā, kad jāatgriežas pēc BKA var jau meklēt darbu savā jaunajā profesijā. BKA sievietēm ir lieliska iespēja izmēģināt jaunas prasmes un pat profesiju, piemēram, šūšana, pārdošana, satura veidošana, rakstīšana vai jebkas cits. Savukārt, citām sievietēm nemaz nav saglabāta iepriekšējā darba vieta un nav kur atgriezties pēc BKA dažādu iemeslu dēļ. Tad nākas meklēt darbu tajā pašā profesijā, bet tikai citā uzņēmumā vai arī piespiedu kārtā nākas mainīt kaut ko savā profesijas izvēlē. Pastāv arī tāds variants, ka esošais darba devējs nemaz nevar piedāvāt vēlamo atalgojumu vai amatu, tad arī darbs jādodas meklēt kaut kur citur. Ja darbs tiešām patīk un ir kur atgriezties, tad iesaku palikt esošajā darba vietā, lai bez uztraukuma adaptētu bērnu bērnudārzā, kā nekā bērni tak arī daudz slimo. Taču, ja nevēlies darīt to ko iepriekš, bet pārkvalificēties, tad iespējams šis ir labākais laiks, lai to darītu.


Sava uzņēmējdarbība


Ne vien podkāstā “Pirms darba”, kur runāju ar jaunajām mammām, bet arī savā paziņu lokā, esmu ievērojusi, ka sievietes BKA izvēlas veidot savu uzņēmējdarbību. Dažas sievietes savu ideju jau sāk lolot BKA laikā un savā darba vietā nemaz neatgriežas, savukārt, citas izvēlas nevis atgriezties darbā, bet sākt savu uzņēmējdarbību. Zinu sievietes, kuras sāk ražot preces bērniem un zīdaiņiem vai kļūst par satura veidotājām, jo mājās ar mazu bērnu ir brīvs laiks radošām nodarbēm. Kāpēc sievietes vēlas veidot kaut ko savu? Iemesli tam ir vairāki, pirmkārt, ir brīvs laiks, lai pārdomātu, ko vēlas darīt, otrkārt, vēlas pielietot savu radošumu, it īpaši, ja savā darba vietā nebija iespējam to izmantot, treškārt, vēlas pašas plānot savu darba laiku, nevis strādāt standarta darba laiku, ceturtkārt, mazāk strādāt, jo prioritātes ir mainījušās un vēlas vairāk laika veltīt ģimenei un bērniem. Es iesaku sievietēm noteikti mēģināt, jo ja neizdosies vienmēr var atgriezties savā iepriekšējā profesijā un atkal kļūt par darba ņēmēju.


Galvenais raksta vēstījums ir tāds, ka ar tevi viss ir kārtībā, ja tu izvēlies palikt tur, kur tu esi vai pavisam kardināli mainīt savu karjeru. Nav pareizi, vai nepareizi, ir jāieklausās savā sirdsbalsī un jāliek sevi pirmajā vietā. Manuprāt, arī nākotnē BKA sievietēm un arī vīriešiem būs lieliska iespēja, lai saprastu vai vispār patīk savs darbs un ko vēlētos darīt. Es no sirds ikvienam novēlu ticēt sev un atrast savu pareizo karjeras ceļu, kas kādam šķitīs nepareizs, bet iespējams šajā brīdī labākais lēmums priekš sevis.

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page