top of page
Search
  • vinetabeerzina

Kā apvienot mammas lomu un būt pašnodarbinātai personai?
2022. gada janvārī, kad piedzima mans dēls Emīls domāju, ka mana dzīve ir apstājusies, jo plānotos darbus - podkāsta veidošanu, individuālās konsultācijas un koučinga sesijas biju apstādinājusi, jo nebija ne fiziska, ne mentāla spēka tam visam. Deviņus mēnešus pēc dēla piedzimšanas atsāku lēnā garā strādāt kā pašnodarbinātā persona (turpmāk – pašnodarbinātā) un tagad, kad dēlam jau ir gads un septiņi mēneši, varu teikt, ka spēju apvienot nepilna laika darbu un pilna laika mammas lomu.


Esmu novadījusi neskaitāmas konsultācijas un koučinga sesijas darba meklētājiem, kamēr atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā. Kā tas ir iespējams? Svarīga ir gan personīgā motivācija, gan laika plānošana un rūpes par sevi, lai to visu varētu izdarīt. Vēlos atgādināt, ka tas noteikti nav priekš visām. Es nesaku, ka obligāti katrai mammai ir jābūt pašnodarbinātai un jāstrādā. Taču, ja to patiesi sieviete vēlās, tad kāpēc gan nē?

Šajā rakstā vēlos padalīties ar savu personīgi pieredzi un ieteikumiem kā apvienot mammas lomu un būt pašnodarbinātai.


Noskaidro savu motivāciju jeb kāpēc Tu vēlies strādāt?


Pirms ķerties pie strādāšanas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā, iesaku uzdot sev jautājumus: “Kāda ir mana motivācija? Kāpēc es vēlos strādāt? Kādi būs ieguvumi un kādi būs mīnusi?” Ja ir sajūta, ka strādāt nevajag, trūkst enerģijas, laika un motivācijas, tad labāk nemaz neķerties tam klāt un izbaudīt laiku mājās kopā ar mazo. Savukārt, ja jūties nelaimīga, ka nespēj sevi realizēt, ir brīvs laiks, motivācija un enerģija, tad noteikti iesaku mesties iekšā, klausīt savai sirdsbalsij un strādāt. Pēc savas pieredzes zinu, ka ekspektācijas bieži vien ir liels traucēklis. Tāpēc iesaku pēc iespējas neiztēloties kā tu strādāsi, pelnīsi lielo naudu vai būsi enerģijas pilna visu apvienojot, jo var gadīties vilšanās, ka tomēr cerētais nav izdevies.


Visa pamatā ir laika plānošana un spēja būt elastīgai


Ja vēlies strādāt un tajā pašā laikā esi pilna laika mamma, es iesaku sākt ar laika plānošanu un dienas rutīnu. Vai bērnam ir izveidojusies dienas rutīna? Kā šo dienas rutīnu var pielāgot manam darbam? Es esmu ieviesusi savu dienas rutīnu. Kad dēls dodas gulēt diendusu, es varu pagatavot pusdienas un nedaudz pastrādāt, atbildēt uz e-pastiem un izdarīt citas darba lietas. Savukārt, ratu pastaigu ārā izmantoju kā iespēju sazvanīties ar potenciālajiem klientiem. Vakarā, kad vīrs ir beidzis darbu, viņam ir lieliska iespēja pabūt divatā ar dēlu, kamēr es konsultēju klientus darba meklēšanā vai vadu koučinga sesiju. Kad mazais jau ir aizgājis gulēt, ir laiks vakariņām, kopīgai atpūtai un ja ir nepieciešamība, tad varu arī ieslēgt datoru un mazliet pastrādāt. Otra lieta, kas ir nepieciešama ir elastība. Ir jābūt gatavam būt elastīgam, jo bērns var saslimt, var mainīties dienas ritms, var būt bērns kašķīgs vai nākt zobi, kā arī pašai var gadījies, ka nav enerģijas vai ir slikta pašsajūta. Tad bez liekiem pārmetumiem sev, ir jāpārplāno diena un darbi, tikšanās un sazvani jāpārceļ uz citu dienu. No savas pieredzes varu ieteikt pēc iespējas vienkāršot savu darba dienu. Es klientiem vairs negatavoju rakstiskus piedāvājumus, ar potenciālajiem klientiem sazvanos nevis tiešsaistē Zoom platformā, bet gan pa telefonu pastaigas laikā. Vakaros es strādāju attālināti Zooom platformā, nevis tiekos klātienē. Tas viss, lai ietaupītu manu laiku un enerģiju.


Neaizmirsti par pamatlietām – pietiekams miegs, veselīgs ēdiens un laiks sev


Lai ikdienā varētu justies labi un ne tikai veikt mājas darbus, pieskatīt bērnu, bet vēl arī strādāt ir jābūt sakārtotām pamatlietām – pietiekams un kvalitatīvs miegs, veselīgas un regulāras ēdienreizes, laiks sev, savai atpūtai un labsajūtai, kā arī laiks vienatnē. Lai to visu varētu paveikt nav jābaidās prasīt atbalstu vai meklēt palīdzību pie vīra, aukles, vecākiem vai draugiem. Mana atbalsta komanda ir mans vīrs un mēs tiekam galā, jo viņš strādā no mājām. Dažreiz es lūdzu palīdzību saviem vecākiem, kas var pieskatīt mazo. Vai varētu nodrošināt veselīgas maltītes visai ģimenei, labi noder ēdienkartes plānošana visai nedēļai un ēdiena piegāde ar kurjeru, lai nav jāvelta laiks iepērkoties veikalā. Ja nav iespējams tikt galā pašai un finanses atļauj, tad var algot aukli un apkopēju, kas reizi nedēļā iztīra māju. Lai justos labi, iesaku arī atrast laiku sev, savai labsajūtai, laiku, lai pabūtu viena, kā arī tikties ar draugiem, jo visa dzīve nesastāv tikai no mājas, bērna un darba. Man ne vienmēr viss izdodas kā plānots, jo dzīve ir dzīve. Taču, ja piezogas vainas sajūta, ka varētu vairāk laika un uzmanības veltīt bērnam, tad atgādinu sev, ka lielāko daļu sava brīvā laika veltu tiešu viņam, un tā ir nedalīta uzmanība. Palīdz arī doma: ”Vai mans bērns gribētu sev blakus mammu, kura ir nelaimīga, nogurusi vai skumja, jo nespēj realizēt sevi”?


Katram pašam svaru kausos ir jāieliek laiks sev, laiks bērnam, laiks darbam un laiks citām lietām, lai saprastu kas tad ir svarīgāks un vai darbs šeit nav lieks. Galvenais vēstījums, ko gribēju pateikt ar šo rakstu ir tāds, ka var paveikt ļoti daudz, ja deg sirds par savu darbu, tikai jāatceras, ka visam ir sava cena, jo veltot laiku darbam mēs to atņemam kaut kam citam. Mums nav nekā dārgāka par laiku. Man šī tēma ir ļoti svarīga, jo pirms bērna piedzimšanas es biju iztēlojusies, ka viss būs pavisam citādāk – es būšu enerģijas pilna un uzreiz pēc dzemdībām jau varēšu strādāt. Vēlos iedrošināt mammas, ka nekas nav neiespējams, tomēr nevajag aizmirst arī par realitāti un neuzbūvēt sapņu pilis kā to izdarīju es. Manuprāt, pēc pieciem gadiem daudz vairāk sievietes apvienos mammas un pašnodarbinātās lomu, jo mūsdienās sievietes vēlas sevi realizēt un piepildīt. Es tiešam no sirds novēlu, lai ikvienam izdodas atrast līdzsvaru starp laiku sev, bērnam, darbam un citām prioritātēm.

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page