top of page
Search
  • vinetabeerzina

2023. gada TOP vērtīgākās grāmatas
Nu jau trešo gadu veidoju savu gada grāmata TOPu. Arī šogad esmu apkopojusi vērtīgākās grāmatas, kuras labprāt iesaku arī citiem. Man grāmatu lasīšana un podkāstu klausīšanās ir laiks sev, kur es varu uzzināt kaut ko jaunu, atpūsties un pavadīt laiku lietderīgi. Atzīšos, ka šogad šīm divām nodarbēm esmu mazāk veltījusi laiku, taču apsolos nākamgad laboties.


Tātad šī gada vērtīgāko grāmatu izlase latviešu valodā izskatās šādi. Secībai nav nozīmes:


1. Marija Ābeltiņa – Profesionālā izdegšana


Šī ir pirmā grāmata par profesionālo izdegšanu latviešu valodā. Iesaku noklausīties arī podkāsta sarunas ar Mariju podkāstos “Cilvēkjauda” un “HR Podcast”. Šī grāmata ir iznākusi īstajā laikā, jo tik daudzi cilvēki saskaras ar profesionālo izdegšanu. Strādājot ar saviem klientiem, darba meklētājiem, bieži vien dzirdu, ka cilvēki ir izdeguši savās darba vietās. Grāmata ir par to kā novērt izdegšanu, atgūt darba efektivitāti un dzīvesprieku. Man ļoti patika, ka grāmatā ir daudz praktisku piemēru, vingrinājumu un ilustrāciju, kas ļauj vieglāk saprast tēmu. Grāmatas autore ir zinātņu doktore psiholoģijā. Viņa pati ir piedzīvojusi izdegšanu, to izpētījusi savā doktora darbā, viņa vada individuālās konsultācijas un vada treniņus organizācijās. Grāmata ir sarakstīta balstoties uz zinātniskiem pētījumiem, taču tā ir viegli lasāma un saprotama. Šo grāmatu iesaku izlasīt gan personāla vadītājiem, gan līderiem, gan cilvēkiem, kuri ir saskārušies ar izdegšanu, gan palīdzošo profesiju pārstāvjiem.


2. Damī Šafra – Arī senus ievainojumus par dziedēt


Šī grāmata ir ģimenes psiholoģijas centra “Līna” izdota grāmata, un šajā izdevniecībā ir daudz labu grāmatu. Grāmata ir par to kā bērnībā gūtie emocionālie ievainojumi nosaka mūsu dzīvi un kā varam no tiem atbrīvoties. Grāmatas autore ir traumu terapeite un stāsta par to kā atjaunot kontaktu ar sevi, izprast savu pieredzi, pamanīt jaunas iespējas un piedzīvot iekšējo stabilitāti un brīvību. Izlasot šo grāmatu uzzināsi kas ir veselīgas robežas, četrus piesaistes modeļus, kas ir pašregulācija, kā arī daudz ko par savām emocijām un ķermeni. Šo grāmatu iesaku izlasīt gan terapeitiem, gan palīdzošo profesiju pārstāvjiem, gan ikvienam, kurš vēlas vairāk iepazīt sevi.


3. Džeims Holiss – Dzīvot starp pasaulēm


Džeims Holiss ir Junga psihoanalīzes teorētiķis un praktiķis, bijis humanitāro zinātņu un psiholoģijas profesors dažādās universitātes un 16 grāmatu autors. Latviešu valodā var izlasīt arī viņa grāmatas “Viduspāreja” un “Saturna ēnā”. Šī grāmata ir par personīgās noturības meklējumiem pārmaiņu laikos. Mani aizrāva nodaļa par dzīļu psiholoģijas pamatprincipiem. Daži citāti no grāmatas:

  • “Acīmredzamais iemesls nav patiesais iemesls.”

  • “Tas ko tu redzi, ir kompensācija tam, ko tu neredzi.”

  • “Laime ir blakusprodukts, ja cilvēks ik mirkli ir pareizās attiecībās ar savu dvēseli.”

Man patika, ka grāmatā ir atrodami daudzi citāti un salīdzinājumi no literatūras grāmatām. Šo grāmatu iesaku izlasīt tiem, kuri vēlas patverties no mūsdienu realitātes un pabūt citā līmenī.


4. Dana Gulbe – Kas notiek bērnudārzā


Šogad man bija liels notikums – palaist dēlu bērnudārzā. Tāpēc arī šī grāmata ierindojās šī gada TOPā. Ilgi domāju vai šo grāmatu likt šajā sarakstā. Ticu, ka man seko daudz vecāki, kuriem tas varētu būt aktuāli. Bērnudārza tēma man ir īpaši svarīga, jo pašai man nav pozitīva bērnudārza pieredze. Līdz ar to nodalīt savu pieredzi no dēla pieredzes, izvēlēties īsto bērnu dārzu, iekļaut savā sirdī bērnudārza skolotājas man bija liels izaicinājums, taču tas viss izdevās daudz labāk nekā cerēts. Grāmatu iesaku izlasīt ikvienam vecākam, kura bērns ies vai jau iet bērnudārzā. Tā ir gana praktiska, ar piemēram, reālām situācijām un atbildēm uz jautājumiem. Grāmatas autore ir mamma un bijusī bērnudārza audzinātāja ar Montesori skolotāja kvalifikāciju. Grāmatā ir aplūkoti dažādi praktiski jautājumi, sākot ar bērnudārza izvēli, uzsākšanas vecumu, dienas norisēm, līdz pat ieteikumiem, gatavojoties skolai. Izlasot grāmatu mani secinājumi bija tādi, ka bērnudārzi ir ļoti atšķirīgi, atšķiras arī pašvaldību un privātie bērnudārzi. Lasot grāmatu varēja sajust autores viedokli par šo tēmu un dažos jautājumus mums viedokļi atšķīrās, taču katram ir sava pieredze.


5. Stefans Hausners – Pat ja tas man maksās dzīvību


Šo grāmatu ir iespējams iegādāties Systemic Constellations Center Riga. Mācoties sistēmisko pieeju pie Ivetas Apines, esmu aizrāvusies ar to un esmu izlasīju arī piecas grāmatas un šī ir viena no tām. Noteikti izveidošu arī atsevišķu grāmatu sarakstu par sistēmisko pieeju, jo ticu, ka ir vēl daudzi cilvēki, kuriem tas interesē. Grāmata ir par sistēmiskiem sakārtojumiem slimību un hronisku simptomu gadījumos. Brīdinu, ka grāmata ir smaga un tā ir jālasa pa maziem gabaliņiem. Taču tā ir ļoti vērtīga, ja ir vēlme uzzināt vairāk par sistēmiskajiem sakārtojumiem, jo grāmatā ir aprakstīti reāli sistēmiskie sakārtojumi,  kuros var daudz mācīties gan par paterniem, gan par ģimenes sakārtojumu metodes pamatprincipiem. Iesaku šo grāmatu izlasīt tiem, kuri grib vairāk uzzināt par ģimenes sistēmisko sakārtojumu metodi, kā arī tiem, kuriem pašiem vai ģimenē ir hroniskas vai kāda cita veida slimības.


6. Jans Jakobs Stams – Saskarsmes lauki

 

Šo grāmatu arī ir iespējams iegādāties Systemic Constellations Center Riga. Tā ir par sistēmisku ieskatu darba un organizāciju dzīvē. Man strādājot kā karjeras un darba meklētāju konsultantei šī grāmata ļoti labi noder, lai saprastu ar kādiem paterniem cilvēki saskarās darbā, kā savas izcelsmes ģimenes pieredzes projicē darbā, cik ļoti ģimene ir saistīta ar darba dzīvi. Šajā grāmatā var uzzināt, kas ir veselīga organizācija, kādas dinamiskas sastopamas organizācijas, kā izmantot sakārtojumu metodi organizācijās un daudz ko citu. Man patika, ka grāmatā ir ilustrācijas un aprakstītas konkrētas situācijas, kas ļauj labāk izprast konkrētās nodaļas tēmu. Šo grāmatu ieteiktu izlasīt personāla vadītājiem, uzņēmumu īpašniekiem un līderiem, kā arī konsultantiem, kas strādā ar organizācijām un darbiniekiem.


Varu secināt, ka grāmatas ir tik dažādas un katrs ikvienā grāmatā var atrast kaut vai vienu teikumu, kas derēs sev. Ceru arī nākamgad izveidot līdzīga veida sarakstu. Novēlu arī Tev vairāk lasīt grāmatas un ieteikt tās citiem. Aicinu arī Tevi padalīties ar tām grāmatām, kuras Tu labprāt ieteiktu man.


2021. gada grāmatu TOPu atradīsi ŠEIT.

2022. gada grāmatu TOPu atradīsi ŠEIT.

22 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page